This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Letaba March Grasscloth - Spgrn&Gngr/Crm
- Cole & Son
- Ardmore-Jabula
SKU
119/11047.CS.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Ardmore-Jabula |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Col: Spring Green & Ginger On Cream |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Grass - 50%, Non Woven - 50% |
| Width | 33.4 in (84.84 cm) |
| Vertical Repeat | 44.6 in (113.28 cm) |
| Horizontal Repeat | 33.4 in (84.84 cm) |
| Wallcovering Area | 91.85 Square Feet |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects, Botanical & Floral |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Similar Items