This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 16710-4
- Kravet Design
SKU
16710.4.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 10.25 in (26.04 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.25 in (33.66 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| Composition | Spun Rayon - 60%, Polyester - 40% |
| Furniture Grade | 10 |
| Pattern | Tone On Tone |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items