This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Milos Blotched Str - Terracotta
- Lee Jofa
- Paolo Moschino
- Mediterraneo
SKU
2025103.24.0
In stock
| Width | 52.75 in (133.99 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12.6 in (32 cm) |
| Horizontal Repeat | 35 in (88.9 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Paolo Moschino |
| Collection | Mediterraneo |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Finish | Sanforized |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 63%, Cotton - 28%, Nylon - 9% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Stripes |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items