This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bradstock - Rose
- Lee Jofa
- Showroom Exclusive
SKU
2025120.73.0
In stock
Lee Jofa continues to celebrate its rich heritage and tradition of handcrafted block prints by reintroducing Bradstock in three new colorways. The Bradstock pattern, a distinguished design, draws its inspiration from traditional jacobean crewel work. Carved in 1929, this intricate stylized floral pattern features 16 vibrant colors, crafted using several blocks for each hue. In total, 90 blocks are precisely laid per meter to bring this design to life. The blocks employed in its creation are a unique combination of wooden, copper, and felt-faced materials. This design beautifully captures the essence of Jacobean needlepoint and crewel work, reflecting a rich heritage in textile artistry.
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.5 in (67.31 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Showroom Exclusive |
| Type | Hand Block, Print |
| Country of Manufacture | Made In Thailand |
| Finish | Washed |
| Notes | Handblocked |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 36 - 37 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 134 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

