This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Coventry Velvet - Gold
- Lee Jofa
- Coventry Velvets
SKU
2025121.4.0
In stock
Coventry Velvet is a jacquard-woven, damask-style velvet featuring graceful lines and stylized flowers etched into the raised pile. Each colorway showcases a fine strie effect, mixing two tones to create rich shading. A textural ground weave creates a lightly distressed effect in the motifs, relating back to the original archival document.
| Width | 55.11 in (139.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.7 in (44.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.7 in (34.8 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Coventry Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Brushed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Viscose - 63%, Polyester - 20%, Cotton - 17% |
| Furniture Grade | 70 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Damask |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items