This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Fiore Velvet - Shore
- Lee Jofa
- Coventry Velvets
SKU
2025125.113.0
In stock
Fiore Velvet offers a classic European fleur motif rendered in a dimensional mix of cut and looped pile. Two-toned strie velvet creates subtle tonal variation in each colorway. This usable chair-scale velvet makes for timeless upholstered pieces.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2.85 in (7.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.65 in (6.73 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Coventry Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Viscose - 51%, Cotton - 49% |
| Furniture Grade | 44 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items