This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Marlowe Velvet - Leaf
- Lee Jofa
- Coventry Velvets
SKU
2025126.3.0
In stock
Marlowe Velvet is a classic vermicelli pattern that offers subtle texture and movement. Meandering abstract lines are woven into the solid colored pile to create an organic, all-over effect. Available in a spectrum of classic hues, this sophisticated velvet complements a range of design styles, from contemporary to traditional.
| Width | 55.11 in (139.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4 in (10.16 cm) |
| Horizontal Repeat | 3 in (7.62 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Coventry Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Viscose - 62%, Cotton - 38% |
| Furniture Grade | 49 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items