This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 21456-6
- Kravet Design
SKU
21456.6.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1.25 in (3.18 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.25 in (8.26 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 40%, Polyester - 35%, Cotton - 25% |
| Furniture Grade | 25 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Tone On Tone |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items