This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 21974-116
- Kravet Design
SKU
21974.116.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Teflon Finish, Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 65%, Rayon - 33%, Polyester - 2% |
| Furniture Grade | 31 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 12,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items