This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 23137-16
- Kravet Basics
SKU
23137.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Softened, Strene Butadine Rubber Backed |
| Railroaded | No |
| Composition | Acrylic - 48%, Polyester - 44%, Cotton - 8% |
| Furniture Grade | 16 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
| CA Prop65 | California Residents click here for information |
Certification Letters
Similar Items