This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Criss Cross Frise - Truffle
- Kravet Couture
SKU
25552.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1.5 in (3.81 cm) |
| Horizontal Repeat | 1.5 in (3.81 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Acrylic Backed |
| Railroaded | No |
| Composition | Acrylic - 45%, Viscose - 43%, Polyester - 12% |
| Furniture Grade | 34 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items