This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 25653-23
- Kravet Design
- Echo Design
SKU
25653.23.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Echo Design |
| Type | Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| Composition | Silk - 100% |
| Furniture Grade | 28 |
| Pattern | Plaid / Check |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items