This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Charaxes - Heather
- Kravet Couture
SKU
26499.650.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26 in (66.04 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Wool |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 - 7 Weeks |
| Composition | Wool - 100% |
| Furniture Grade | 38 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items