This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Luxe Loops - Glacier
- Kravet Couture
- Barbara Barry
SKU
27661.15.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Barbara Barry |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 64%, Cotton - 30%, Rayon - 6% |
| Furniture Grade | 81 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 3,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Lattice/Scrollwork, Tone On Tone |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items