This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 27769-6
- Kravet Basics
SKU
27769.6.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 20 in (50.8 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Latex Backed, Teflon Finish |
| Railroaded | No |
| Composition | Polyester - 78%, Cotton - 22% |
| Furniture Grade | 11 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 50,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items


