This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Entwined - Mineral
- Kravet Basics
SKU
28109.635.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed |
| Railroaded | No |
| Composition | Polyester - 40%, Acrylic - 32%, Cotton - 28% |
| Furniture Grade | 16 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 33,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
| CA Prop65 | California Residents click here for information |
Certification Letters
Similar Items

