This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Forefront - Bluestone
- Kravet Couture
SKU
28916.630.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 49 in (124.46 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Rayon - 82%, Cotton - 18% |
| Furniture Grade | 33 |
| Pattern | Geometric, Texture |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items