This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 29013-23
- Kravet Basics
SKU
29013.23.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 56 in (142.24 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Horizontal Repeat | 14.5 in (36.83 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Matelasse |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 19 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 42,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Vegetable/Fruit |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items