This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Topkapi Spot - Blanc
- Kravet Couture
- Modern Colors II
SKU
30175.1.0 - Discontinued
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11 in (27.94 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Colors II |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Linen - 44%, Rayon - 24%, Viscose - 20%, Polyester - 12% |
| Furniture Grade | 25 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items