This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Artistic Element - Baltic
- Kravet Couture
SKU
30517.516.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 31 in (78.74 cm) |
| Horizontal Repeat | 29.5 in (74.93 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Railroaded | No |
| Composition | Silk - 100% |
| Furniture Grade | 89 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 9,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Paisley |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items