This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Spot On - Blanc
- Kravet Couture
SKU
31079.1.0
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 5.5 in (13.97 cm) |
| Horizontal Repeat | 12 in (30.48 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Embroidery, Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 22 - 23 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 52 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items