This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Tambour Stitch - Mica
- Kravet Couture
- Barbara Barry
- Indochine
SKU
31489.1635.0 - Discontinued
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 29.5 in (74.93 cm) |
| Horizontal Repeat | 26 in (66.04 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Barbara Barry |
| Collection | Indochine |
| Type | Embroidery, Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Cotton - 52%, Linen - 48% |
| Furniture Grade | 107 |
| Pattern | Botanical & Floral, Jacobeans |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 2 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items