This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Couture - 31521-16
- Kravet Couture
SKU
31521.16.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 22 in (55.88 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 76%, Polyester - 24% |
| Furniture Grade | 56 |
| Pattern | Lattice/Scrollwork |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 2 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items