This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 32788-1
- Kravet Basics
SKU
32788.1.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 49.5 in (125.73 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 16.5 in (41.91 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery, Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered, Washed |
| Notes | Knit Backing Recommended For Upholstery Use. |
| Railroaded | No |
| Composition | Polyester - 60%, Cotton - 30%, Linen - 10% |
| Furniture Grade | 41 |
| Pattern | Botanical & Floral, Jacobeans |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items