This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Haute Pursuit - Blue Green
- Kravet Couture
- Modern Colors III
SKU
33082.313.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.5 in (67.31 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Colors III |
| Type | Embroidery, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 31 - 32 Weeks |
| Composition | Front: Viscose - 76%, Polyester - 24%; Back: Viscose - 53%, Cotton - 47% |
| Furniture Grade | 103 |
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Wire Mesh - 12,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 2 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items