This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Hollister - Lagoon
- Kravet Basics
- Jeffrey Alan Marks
- Waterside
SKU
33411.35.0 - Discontinued
In stock
| Width | 56 in (142.24 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.5 in (24.13 cm) |
| Horizontal Repeat | 10 in (25.4 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Designer | Jeffrey Alan Marks |
| Collection | Waterside |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Cotton - 42%, Polyester - 38%, Rayon - 20% |
| Furniture Grade | 13 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 39,000 Double Rubs |
|---|---|
| Abrasion Test 2 | Martindale - 35,000 Cycles |
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items
