This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
A Cut Above - Linen
- Kravet Couture
SKU
3521.116.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4 in (10.16 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Linen, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered, For Drapery Use |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 80%, Spun Polyester - 20% |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items