This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Xaranna Grid - Neptune
- Kravet Design
- Barclay Butera
- Sagamore
SKU
35368.81.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Barclay Butera |
| Collection | Sagamore |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Cotton - 37%, Spun Viscose - 34%, Polyester - 23%, Polyacrylic - 6% |
| Furniture Grade | 34 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck - 6,000 Double Rubs |
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items