This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 35728-51
- Kravet Design
SKU
35728.51.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.33 in (8.46 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.33 in (8.46 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Velvet, Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 23 - 24 Weeks |
| Composition | Viscose - 55%, Cotton - 26%, Polyester - 19% |
| Furniture Grade | 23 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items