This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Cozy Plaid - Ink
- Kravet Couture
SKU
35871.511.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Brushed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Wool - 31%, Cotton - 26%, Polyamide - 17%, Alpaca - 9%, Mohair - 9%, Virgin Wool - 8% |
| Furniture Grade | 61 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Plaid / Check, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

