This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Andamane - 100
- Kravet Couture
- Missoni Home
- 2021
SKU
36150.510.0 - Discontinued
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.13 in (43.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 7.09 in (18.01 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Missoni Home |
| Collection | 2021 |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Flame Retardant Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 92 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Flamestitch |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items