This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Yucaipa - 601
- Kravet Couture
- Missoni Home
- 2020
SKU
36246.81.0 - Discontinued
In stock
| Width | 57 in (144.78 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.38 in (67.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 14.17 in (35.99 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Missoni Home |
| Collection | 2020 |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 50%, Linen - 20%, Acrylic - 14%, Viscose - 12%, Polyester - 4% |
| Furniture Grade | 68 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 24,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items