This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 36561-1611
- Kravet Basics
SKU
36561.1611.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Polyester - 78%, Cotton - 14%, Linen - 8% |
| Furniture Grade | 19 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Geometric, Modern |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items