This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37425-106
- Kravet Design
SKU
37425.106.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.25 in (43.82 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.75 in (34.93 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Acrylic Backed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 9 - 10 Weeks |
| Composition | Viscose - 58%, Other - 23%, Polyester - 15%, Cotton - 4% |
| Furniture Grade | 41 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 60,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items