This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37443-416
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37443.416.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | .625 in (1.59 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed |
| Railroaded | Yes |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 5 - 6 Weeks |
| Composition | Polyester - 66%, Cotton - 34% |
| Furniture Grade | 18 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 33,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Stripes, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

