This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37494-5
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37494.5.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 13 - 14 Weeks |
| Composition | Viscose - 78%, Polyester - 22% |
| Furniture Grade | 28 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Stripes |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws B-Solvent And/Or Water Based Cleaners/Bleach Solution |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items