This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37495-424
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37495.424.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Viscose - 40%, Cotton - 33%, Polyester - 27% |
| Furniture Grade | 31 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 40,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
