This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37500-51
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37500.51.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7.08 in (17.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.54 in (8.99 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Type | Chenille, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Cotton - 30%, Viscose - 30%, Polyester - 24%, Linen - 16% |
| Furniture Grade | 24 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 50,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
