This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37502-1611
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37502.1611.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Steamed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Acrylic - 56%, Rayon - 22%, Polyester - 14%, Cotton - 8% |
| Furniture Grade | 29 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
