This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Smart - 37564-23
- Kravet Smart
- Posh Chenilles
SKU
37564.23.0
In stock
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 5.1 in (12.95 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.27 in (69.27 cm) |
| Brand | Kravet Smart |
| Collection | Posh Chenilles |
| Type | Boucle |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Latex Backed |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 5 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 50,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Stripes, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items