This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Sheer Glitz - Natural
- Kravet Couture
SKU
4789.1.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 117 in (297.18 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 35.24 in (89.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 14.65 in (37.21 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Embroidery, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Washed |
| Notes | For Drapery Use Only |
| Railroaded | Yes |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 21 - 22 Weeks |
| Composition | Polyester - 38%, Linen - 28%, Polyacrylic - 18%, Viscose - 10%, Tencel - 3%, Cotton - 2%, Nylon - 1% |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | Ws B-Solvent And/Or Water Based Cleaners/Bleach Solution |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items