This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Allegro Loose Back Sofa
- Kravet Design
SKU
7L EXT.SOFA.0
85W x 38.5D x 37H
In stock
Allegro 3 Seat Loose Back
SKU shown: 7L EXT D 76 FB. Also available: sofa, chair and sectional. See tear sheet for arm, back and base options. Available by the inch. Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 85 in |
| Depth | 38.5 in |
| Height | 37 in |
| Inside Width | 72 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Yardage | 24.75 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning