This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Primavera Brocatelle - Apricot
- Brunschwig & Fils
- Showroom Exclusive
SKU
8024140.12.0
In stock
First used in the 17th C., brocatelle is a luxurious fabric, woven on jacquard looms, distinguished by its "embossed"and dimensional appearance. BRUNSCHWIG?S PRIMAVERA BROCATELLE is stylized floral design produced in the same centuries-old manner and is available in five lovely colorways.
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11 in (27.94 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Showroom Exclusive |
| Country of Manufacture | Made In France |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 36%, Linen - 35%, Viscose - 29% |
| Furniture Grade | 82 |
| Pattern | Damask, Stripes |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items