This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Les Touches Velvet - Cognac
- Brunschwig & Fils
- Galerie Velvets
SKU
8025101.64.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Galerie Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Brushed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 13 - 14 Weeks |
| Composition | Cotton - 52%, Viscose - 48% |
| Furniture Grade | 71 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items