This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Marais Velvet - Marine
- Brunschwig & Fils
- Galerie Velvets
SKU
8025105.353.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Horizontal Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Galerie Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 22 - 23 Weeks |
| Composition | Viscose - 79%, Polyester - 21% |
| Furniture Grade | 58 |
| Pattern | Flamestitch |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items