This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Auvergne Weave - Pink/Blue
- Brunschwig & Fils
- Cantal Weaves
SKU
8026100.75.0
In stock
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 27.16 in (68.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.16 in (68.99 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Cantal Weaves |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 9 - 10 Weeks |
| Composition | Cotton - 56%, Viscose - 20%, Polyester - 14%, Linen - 10% |
| Furniture Grade | 46 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 26,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

