This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Laubinet Weave - Pink
- Brunschwig & Fils
- Cantal Weaves
SKU
8026102.7.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1.18 in (3 cm) |
| Horizontal Repeat | 1.57 in (3.99 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Cantal Weaves |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 11 - 12 Weeks |
| Composition | Cotton - 55%, Viscose - 22%, Polyester - 13%, Linen - 10% |
| Furniture Grade | 37 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 23,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Flamestitch, Herringbone/Tweed |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

