This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Vialle Weave - Natural
- Brunschwig & Fils
- Cantal Weaves
SKU
8026107.161.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1.5 in (3.81 cm) |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.54 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Cantal Weaves |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Viscose - 32%, Cotton - 28%, Acrylic - 14%, Polyester - 11%, Linen - 10%, Wool - 5% |
| Furniture Grade | 29 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Diamond, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items