This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design -
- Kravet Design
SKU
8361.101.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 114 in (289.56 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.5 in (16.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.25 in (33.66 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Sheer |
| Country of Manufacture | Made In France |
| Railroaded | Yes |
| Railroaded | Yes |
| Composition | Polyester - 100% |
| Pattern | Novelty |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items