This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 8830-1
- Kravet Design
SKU
8830.1.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Horizontal Repeat | 10 in (25.4 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Sheer, Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| Composition | Silk - 100% |
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items